kořeny a křídla dětem

Novinky

Zápisy se blíží

08.03.2019 18:51
Zápis pro školní rok 2019/2020 proběhne v pondělí 8. dubna a v pátek 12. dubna 2019. Přijímáme žáky...

Máme otevřeno

09.10.2018 12:53
Zajímá vás, jak to u nás ve škole chodí a uvažujete o zápisu svého dítěte k nám do školy? Pojďme se...

Zápis se blíží

05.03.2017 18:25
Zápis proběhne 26.4.2018. Podrobnosti zde.

Vztah školních dětí k přírodě aneb Ferda mravenec inspirace všeho druhu

19.01.2018 18:39

Vztah člověka k přírodě se v průběhu dějin vyvíjel. Dnes většina nepochybuje, že člověk je součástí přírody a jeho přežití je na přírodě závislé. Je třeba zřejmé, že přes všechny úspěchy vědy se až na malé výjimky stále živíme tím, co naroste v přírodě, a topíme tím, co se v ní uložilo v minulosti. Vypadá to, že mít vztah k přírodě, ze které pocházíme a na které závisíme, by tak mělo být přirozené a snadné. V dnešní době je to ale čím dál těžší. Podle seriózních průzkumů v současnosti existují děti, které viděly les jen na obrazovkách a myslí si, že jídlo pochází z obchodních regálů.

Současná škola by podle mne měla mnohem cíleněji pracovat na tom, aby děti přírodu poznávaly a vybudovaly si k ní hlubší vztah. Jen tak mohou děti skutečně pochopit, že jsou její součástí a že ji potřebují k životu. Myslím, že třeba vytvořit na školním pozemku podmínky pro prožitek obdělání půdy, setí, kultivace plodin a následné sklizně se dají poměrně snadno. Bylo by však škoda omezit se jenom na chápání přírody jako zdroje. Vždyť příroda je nenahraditelným bohatstvím nejen surovin, ale i krásy a moudrosti. Je možno na ni pohlížet i jako na zdroj inspirace a nových myšlenek.

Hurá s dětmi ze školních lavic do přírody! Co se dá jen všechno pozorovat u mraveniště! Uvidíme před sebou starobylou stavitelskou tradici, řešení logistické situace na kratší i delší vzdálenosti, osvědčený způsob zacházení s udržováním optimální teploty, soužití s cizinci jiného druhu pod jednou střechou, funkční způsob dělby práce a … určitě s dětmi objevíme ještě mnoho dalšího. Dobrý předpoklad k tomu, abychom si my i budoucí generace přírody skutečně vážili slovy i skutky a hledali způsoby života, kde jde náš blahobyt ruku v ruce se zachováním přírodního bohatství a rozmanitosti. 

 

Autorka: Mgr. Veronika Zimmelová