kořeny a křídla dětem

Novinky

Zápisy se blíží

08.03.2019 18:51
Zápis pro školní rok 2019/2020 proběhne v pondělí 8. dubna a v pátek 12. dubna 2019. Přijímáme žáky...

Máme otevřeno

09.10.2018 12:53
Zajímá vás, jak to u nás ve škole chodí a uvažujete o zápisu svého dítěte k nám do školy? Pojďme se...

Zápis se blíží

05.03.2017 18:25
Zápis proběhne 26.4.2018. Podrobnosti zde.

Škola v tekutých časech aneb změna si žádá změnu

05.12.2016 16:57

Co charakterizuje dnešní svět?  Vědci se shodují v tom, že jedním z nejvýstižnějších znaků současnosti je rychlá změna. Přední polský sociolog Zygmunt Bauman zavádí jako metaforu pro tento stav pojem „tekuté modernity“ – vše se mění, rychlost změn se dokonce zvyšuje, vše je v neustálém pohybu (přelévá se). Tekuté časy podmíněné globalizací, informatizací a multikulturalitou dnešního světa jsou z povahy nejisté, těžko předvídatelné. Rychlost a nečekanost změn se zřetelně projevují i v každodenním životě – kdo si uměl před pár lety představit, že bude mít doma internet? A jaké technologie do našich domácností ještě během našeho života dorazí? Změny se projevují i mimo domov – na našich pracovištích a v místech, kde hledáme zábavu. Jak to bude vypadat s prací a zábavou za pár let? Být prognostikem je dnes nevděčné – např. podle všeho naše děti budou za 30 let vykonávat většinou zaměstnání, která dnes ani neexistují…

Změny společnosti nacházejí odraz ve změnách ve vzdělávání. Národní program rozvoje vzdělávání (tzv. Bílá kniha) proměnu dnešního světa reflektuje, ale jak je to v praxi? Skutečně jsou děti ve školách vedeny k tomu, aby se učily pracovat s rychlou změnou a nejistotou? Jsou podporovány v tom, aby tyto stavy dobře zvládaly psychosomaticky i sociálně? Školami dosud využívané osvědčené principy, metody a obsahy je třeba podle mne přehodnotit. Svět se mění více než kdy jindy. Dříve platilo: Nevstoupíš dvakrát do téže řeky. Většina lidí to chápala tak, že řeka se plynutím přirozeně mění. Mnozí si uvědomovali, že i oni sami se mění. A dnes platí, že během života jednoho člověka se může i několikrát radikálně proměnit samo porozumění tomu, co je řeka a co je člověk.

Jaká má tedy škola být? Myslím, že základním principem dobré školy v „tekutých časech“ je, aby byla otevřená. Jen setkávání se světem změn - se světem v pohybu – bude dětem přinášet nepostradatelnou životní zkušenost, která je klíčem k poznání.  

 

Autorka: Mgr. Veronika Zimmelová