kořeny a křídla dětem

Novinky

Zápisy se blíží

08.03.2019 18:51
Zápis pro školní rok 2019/2020 proběhne v pondělí 8. dubna a v pátek 12. dubna 2019. Přijímáme žáky...

Máme otevřeno

09.10.2018 12:53
Zajímá vás, jak to u nás ve škole chodí a uvažujete o zápisu svého dítěte k nám do školy? Pojďme se...

Zápis se blíží

05.03.2017 18:25
Zápis proběhne 26.4.2018. Podrobnosti zde.

Prožitek a výchova v přírodě (pro Náš REGION rozhovor s koordinátorkou)

21.03.2016 13:50

Lesní základní školu Devětsil založili rodiče dětí stejnojmenné lesní mateřské školky. Děti se zde učí v pravidelném celoročním kontaktu s přírodou, a mohou tak používat všechny své smysly v přirozeném prostředí. Důvodem k založení byly děti rodičů a dobrá zkušenost s provozováním lesní mateřinky. O podrobnostech si Náš REGION promluvil s Veronikou Zimmelovou, halvní koordinátorkou.

Hlavní motivací k vytvoření školy byly děti. Jak konkrétně na vás zapůsobilo to vaše?

Když se mi narodila dcera, začaly na mne doléhat otázky související s její výchovou a vzděláváním. Napadlo mne se jejich dotěrnosti zbavit tím, že odpovědnost přenesu na jiné a nechám dceru zažít to, čím jsem v dětství a dospívání prošla sama. Nakonec mi to však nedalo a na otázky jsem hledala odpovědi. Prázdný prostor se zaplňoval  čím dál určitějšími tvary. Tak jsem se seznámila s konceptem lesních mateřských škol. Zjistila jsem, že pokud člověk v oblasti výchovy a vzdělávání hledá, najde. A stejně tomu bylo u základního stupně vzdělávání. Milníky cest jsou jasné, chtělo to jen odvahu se vydat po u nás méně vyšlapaných stezkách.

Jaké je postavení školy ve vzdělávacím systému?

Devětsil je registrován v rejstříku školských zařízení MŠMT. Nejsme skupina dětí v domácím vzdělávání označovaná za komunitní školu. Rozhodli jsme se být pod MŠMT, protože máme za to, že to přispěje k větší stabilitě. Jsme malotřídka.

Jak byste školu charakterizovala?

Devětsil je škola, kde se k sobě snažíme přistupovat se vzájemným respektem. Cítíme se tu být součástí přírody a místní kamenické komunity. Jsme škola založená na spolupráci dětí, rodičů a průvodců. Díky udržování tradic rozumíme svým kořenům, plně tu prožíváme přítomnost a s odvahou rozpínáme křídla, abychom se rozletěli za svými sny. Učíme se prožitky.

Co si představit pod pojmem „lesní“ základka?

Hlásíme se tím ke koncepci lesních mateřinek, ze které jsme vyšli.

Jste tedy s dětmi venku za každého počasí?

Ano. Přijďte se podívat, jak oblečené naše děti přijdou ráno do školy. Jsou oblečeny tak, aby mohly být venku – za každého počasí. Venku jsou tak dlouho, jak to dává smysl a jak se dohodnou.

To zní ojediněle.

Propojení registrace pod MŠMT, inovativního způsobu vzdělávání a učebního prostředí podle mne v tuto chvíli v rámci ČR skutečně ojedinělé je.

Výuku prvouky si venku představím, ale co matematika a čeština?

Matematika se dá venku učit velmi dobře. Děti mají mnoho možností její aplikace. Třeba včera poměřovaly. Sami si na to nařezaly poměrné tyče různých délek. S výukou českého jazyka máme také dobrou zkušenost. Čtení v domečku z větví pozornost jednoznačně podporuje. A výhodou je, že se to dá propojit s prvoukou. Po příběhu o sněžence ji lze hned pořádně prozkoumat. Náročnější to je jen s nácvikem psaní. Aby děti získaly správné návyky, je lavic zapotřebí. Ale ty mohou být i venku. Prošlapat písmena do sněhu také není na škodu.

A máte nějaké "suché" místo?

Ano. Máme budovu, která splňuje všechna zákonem stanovená kritéria. Hodně důležité pro realizaci našeho vzdělávacího programu je místo, kde se budova nachází. Moc si vážíme si toho, že se nám podařilo na školu adaptovat dům, ke kterému přiléhá zahrada, v blízkosti je les, louka, rybník, pole, autobusová zastávka a dá se pěšky dojít do zázemí naší lesní školky i do centra obce.

Co je pro vás v rámci školy nejdůležitější?

Nejdůležitější je společenství kolem školy – dobré vztahy napříč mezi dětmi, rodiči i průvodci. Dobré vztahy s naší školkou a místní komunitou. A pak - alespoň podle mne – schopnost sebereflexe a vize rozvoje.

 

Náš REGION únor 2016