kořeny a křídla dětem

Novinky

Zápisy se blíží

08.03.2019 18:51
Zápis pro školní rok 2019/2020 proběhne v pondělí 8. dubna a v pátek 12. dubna 2019. Přijímáme žáky...

Máme otevřeno

09.10.2018 12:53
Zajímá vás, jak to u nás ve škole chodí a uvažujete o zápisu svého dítěte k nám do školy? Pojďme se...

Zápis se blíží

05.03.2017 18:25
Zápis proběhne 26.4.2018. Podrobnosti zde.

Proč jsme naše dítě zapsali do ZŠ Devětsil?

18.02.2015 11:32

Devětsil nabízí svým předškolákům navazující vzdělání v nové základní škole. Mezi prvními žáky přivítal nejen předškoláky z vlastní lesní školky, ale i další děti, jejichž rodiče tato forma vzdělávání zaujala. Jednou z rodin, která se rozhodla zapsat své dítě do ZŠ Devětsil, jsou i Pokorní.

Paní Kamilo, jak jste o výběru školy rozhodovali?

Chceme, aby se naše dcery do školy těšily nejen první školní den, ale po celou dobu, co ji budou navštěvovat. Aby je bavilo učit se, poznávat nové věci, mít radost z vlastních úspěchů a znalostí a ne z vydřených jedniček. Aby se rozvíjel jejich přirozený talent a dokázaly se vyrovnat i s tím, že jim něco jde hůř. Toto vše nám může zajistit jen škola, kde je menší počet dětí a pedagogové mají čas se dětem věnovat.

Co byly hlavní důvody pro zápis do Devětsilu?

Je to především návaznost na vzdělávání v lesní  školce, se kterým se plně ztotožňujeme a které na našich dětech zanechává viditelné pozitivní stopy. Chceme, aby i na základní škole navázaly na přístup, se kterým se setkaly a mohly se i nadále rozvíjet v osobnosti, které se umí samostatně rozhodovat a které mají respekt k přírodě i ostatním lidem.

Vzdělávací koncepce školy zavádí do výuky řadu inovativních prvků. Přemýšlíte i o tom, jak se vaše dcera později přizpůsobí podmínkám běžné výuky?

Otázkou je, co si představit pod pojmem běžná výuka. V dnešní době je již dost škol, které se dokáží i na vyšším stupni oprostit od překonaných prvků vzdělávání a jít vlastní cestou. Takovouto školu budeme hledat, až dcery vyjdou ze ZŠ Devětsil.

Škola je stejně jako školka otevřená rodičům. Vnímáte to jako přínos? Nemůže být zapojení rodičů příliš časově náročné?

Do chodu školky jsou rodiče zapojeni zcela přirozeně a podle svých možností. Já jsem po celou dobu zaměstnaná a spolupráce mě nikdy v ničem neomezovala. Když se něco dětem daří nebo naopak nedaří, dostáváme bezprostřední zpětnou vazbu. Navíc zde nacházíme stejně naladěné přátele. To vše je pro nás přínosem.

Oproti obecní škole se v Devětsilu platí školné, nevadí vám to?

To je dobrá otázka! Živím se finančním poradenstvím a musím říct, že investice do kvalitního vzdělání je pro mne jednou z nejlepších, kterou v dnešní době mohu pro své děti udělat.

Co byste doporučila rodičům, kteří se ještě rozhodují, do které základní školy jejich dítě nastoupí?

Aby vybrali společně s dětmi školu, ve které budou šťastné. Důležité je nebát se vybočit ze zaběhnutých kolejí a hledat tu, která jim bude opravdu vyhovovat. I po zápisech ještě můžete změnit svou volbu a zapsat dítě dodatečně do školy, o které zjistíte, že vám vyhovuje více.


Kamenický zpravodaj 3/2015