kořeny a křídla dětem

Novinky

Zápisy se blíží

08.03.2019 18:51
Zápis pro školní rok 2019/2020 proběhne v pondělí 8. dubna a v pátek 12. dubna 2019. Přijímáme žáky...

Máme otevřeno

09.10.2018 12:53
Zajímá vás, jak to u nás ve škole chodí a uvažujete o zápisu svého dítěte k nám do školy? Pojďme se...

Zápis se blíží

05.03.2017 18:25
Zápis proběhne 26.4.2018. Podrobnosti zde.

Moje milá lesní škola (pro Prďáckej časák od prvňačky)

21.03.2016 14:05

Jak to chodí u nás ve škole? Ráno přijdeme do školy. Venku – to je na zahradě nebo v lese - se v kruhu přivítáme básničkou. Zacvičíme si jógu a zahrajeme si nějakou hru – třeba Na babu, nebo Na mrazíka. Pak se zase sejdeme v kruhu a posloucháme tón tibetské mísy. To je nástroj z Tibetu. Učíme se tak soustředit. Vezmeme si kamínek, šišku nebo jiný předmět a posíláme si ho dokola. Přitom odpovídáme na otázku podle tématu. Třeba odpovídáme na to, jestli bychom chtěli být dinosaurem, jak se těšíme na Vánoce, nebo jaké máme rádi zvíře. Po otázce si venku hrajeme a učíme se. Na svačinu v zimě chodíme dovnitř do školy. Když bylo teplo, byli jsme venku do oběda. Po svačině se učíme psát, číst a matematiku. Pak je přestávka. Hurá! Hrajeme si různé hry. Kdo ještě nemá hotové úkoly, tak je ještě dodělává. Po přestávce se ještě chvíli učíme, a pak je oběd. Před obědem máme služby – třeba připravit talíře, zametat na chodbě, uklidit stoly… A jde se obědvat! Po obědě mají služby děti, které je neměly před obědem. Třeba dát věci do myčky, odnést zbytky jídla na kompost nebo utřít stoly... Po obědě je odpočinek s pohádkou podle tématu, co zrovna probíráme. Můžeme přitom ležet, stavět si z kostek, vybarvovat mandalu… Po odpočinku je svačina a jdeme většinou ven. Hrajeme si, vyrábíme třeba leporelo, tříkrálovou korunu, skládáme z papíru, sázíme cibulky tulipánů, děláme pokusy, zpíváme písničky, mluvíme anglicky… Myslíte si, že pak jdeme domů? Nemusíme. Máme kroužky. Já chodím na cirkusový, kde se učím žonglovat, akrobacii, chodit na lajně nebo jinak držet rovnováhu. Taky chodím na přírodovědný kroužek, kde se učím poznávat přírodu. Když bylo světlo, chodila jsem také na psí kroužek, kde jsem se učila cvičit psy. Když je pátek, tak jsme většinou celý den nebo alespoň půlku dne mimo školu. Byli jsme v Praze na výstavě betlémů, na kraví farmě, koňské jízdárně, v zlatých dolech… V pátek kroužky nemáme. Uklízíme školu.

 

S KÝM A KDE SE UČÍME

Učíme se s Františkem, Zuzkou a s Davidem. David je Angličan. Učíme se v lese, ve škole, na zahradě, na louce, a všude jinde.

 

CO SE MI VE ŠKOLE LÍBÍ?

Líbí se mi, když děláme matematiku, píšeme písanku, kreslíme tvary a plníme úkoly. Líbí se mi hodně přestávky, různé hry, vyrábění, pohádky a zkoumání. Líbí se mi také výlety a projekty. Taky kroužky.

 

A CO SE MI VE ŠKOLE NELÍBÍ?

Nelíbí se mi, když se mi někdo vysmívá a když mě někdo při učení ruší.

 

KOLIK JE NÁS VE TŘÍDĚ?

Teď je nás dohromady sedm. Příští školní rok přijdou další děti a přespříští další. Nakonec nás bude ve třídě 16. Někdo bude mladší a někdo starší.

 

CO JSEM SE VE ŠKOLE NAUČILA?

Psát a číst jsem už uměla. Ve škole jsem si to ale procvičila a jde mi to líp. Čtu si knihy. Píšu knížky, básničky, esemesky. Naučila jsem se abecedu a můžu v knížce podle rejstříku rychle najít, kde se dočtu třeba o brachiosaurovi. Naučila jsem se něco z matematiky. Umím se rozdělit s kamarády o jablíčka, spočítám svíčky na dortu, v obchodě poznám, kolik stojí houska a jestli mám dost peněz na to si jí koupit. Dozvěděla jsem se během projektu, jak žili dinosauři, jaká zvířata jsou na farmě. Naučila jsem se vyrobit dinosauří čepici, papírového červa a bambuli. Umím umlít mouku a upéct na ohni placku. Naučila jsem se poznat, co baví kamarády. Anička má ráda psy, Sára kočky, Matěj Mimoně, Marek bubny, David duchy, Matyáš koně. A co já, Mia? Dinosaury. 

 

Prďáckej časák jaro 2016