kořeny a křídla dětem

Novinky

Zápisy se blíží

08.03.2019 18:51
Zápis pro školní rok 2019/2020 proběhne v pondělí 8. dubna a v pátek 12. dubna 2019. Přijímáme žáky...

Máme otevřeno

09.10.2018 12:53
Zajímá vás, jak to u nás ve škole chodí a uvažujete o zápisu svého dítěte k nám do školy? Pojďme se...

Zápis se blíží

05.03.2017 18:25
Zápis proběhne 26.4.2018. Podrobnosti zde.

Mami, tati, já chci do školy! (pro Kamenický zpravodaj)

21.01.2016 13:46

Většině dětí první školní den září oči nadšením. Po pár týdnech však u mnoha prvňáčků jiskra nadšení uhasne. Jak to ke konci pololetí vypadá v kamenické Lesní ZŠ Devětsil, která je zapsána pod ministerstvem školství?

Tatínek jde s dcerou ze školy. Dnes mimořádně už po obědě. Dítě je na pokraji pláče. Náhodný kolemjdoucí zaslechne něco o škole. Spiklenecky mrkne na tatínka a dodá: „Halt, učení, mučení.“  Dítě začne vzlykat: „Já ze školy tak brzo nechci ...“

Maruška se do školy těšila v první školní den a těší se i v pololetí. Její spolužáci zrovna tak. Mají tu totiž prostor pro naplnění svých přirozených potřeb. Výuka na školní zahradě, v přilehlém lese, na nedaleké louce či u blízkého rybníka dětem umožňuje pohyb. Když si po ránu na čerstvém vzduchu zacvičí jógu a zahrají honičku, jsou při následné výuce počítání, čtení, psaní, prvouce i angličtině mnohem klidnější.  Dobře odčítat a sčítat se totiž dá i při házení šišek na cíl. Máš jich 9. Trefil jsi se 5x. Kolikrát jsi minul? Pedagog výsledky dětí v pohybu pohotově zaznamenává do tabulky, byť se tato učební látka většinou probírá později. Po běhání a soustředění to chce jídlo a odpočinek. Je příjemné společně posvačit a nečekat na zvonění. Je fajn odpočívat na polštářích z mechu nebo na hromadě listí. Stejně tak je někdy fajn si na poslech polední pohádky zalézt do tepla a závětří třídy. Odborně řečeno - v Devětsilu dbáme na naplňování fyziologických potřeb žáků.

Devětsil v dětech sytí i potřebu bezpečí, sounáležitosti a sebeúcty. Den má svůj řád, společně jsme si vytvořili pravidla a snažíme se vybudovat společenství, kde panuje vzájemný respekt. Je to běh na dlouhou trať – pro někoho na celý život, ale už teď jsou po půl roce vidět výsledky. Každý den ranní komunitní kruh obnovuje křehkou atmosféru důvěry. Pedagogové vedou děti k sebehodnocení a dávají jim namísto známek bezprostřední zpětnou vazbu. Oceňujeme, když dítě dělá věci tak, jak v daný okamžik zvládne nejlépe. 

Dětem je dobře, proč by tu neměly být rády a proč by pro ně mělo být učení mučením? Když vidí smysl, učí se přirozeně. A tak se učíme matematiku při stavění kostek, u pokladny v obchodě, u jízdního řádu, nebo se učíme číst jména obcí, kterými projíždíme cestou na exkurzi, čteme jména dinosaurů, protože děti si je zvolily za své projektové téma, učíme se angličtinu s rodilým mluvčím při házení šipek z papíru nebo při společné stavbě domečku pro lesní skřítky. Nedovedete si učení bez mučení představit? Pak se přijďte podívat. Do příštího školního roku Lesní ZŠ Devětsil přibírá do své věkově smíšené malotřídky k stávajícím a nově zapsaným dětem ještě další 3 prvňáky. 

 

Kamenický zpravodaj 1/2016